A karobot a szentjánoskenyérfa terméséből állítják elő. A szentjánoskenyérfa mediterrán vidéken őshonos, nagy területen termesztett, szép, mutatós növény. Igen lassan növekszik, és több száz évig terem.
Karobpor élettani hatása, összetétele
A karobpor színében és illatában kakaóra hasonlító, kissé édeskés ízű, vitaminokban, ásványi anyagokban és élelmirostokban gazdag, antioxidáns hatású alapanyag. Zsírtartalma alacsonyabb, szénhidrát-, B- és A-vitamin, valamint kalciumtartalma magasabb a kakaóporénál. (A kakaóban viszont több a niacin, az E-vitamin, a vas, a cink és a foszfor.) Előnye, hogy koffein-, teobromin- , valamint glutén- és laktózmentes, nem tartalmaz koleszterint, purint, és Na-szegény.
Gyermekek, várandós és szoptató anyukák, idősek, lisztérzékenyek (cöliákliások), tejcukor- és kakaóra érzékenyek, csontritkulásban (oszteoporózis), szív- és keringési betegségben szenvedők, valamint köszvényes betegek is bátran fogyaszthatják.
Vegetáriánus étrendet követők kedvelt alapanyaga, mert ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó biokészítményként kerül forgalomba.
Karobpor felhasználása
A karobpor íze a kakaónál enyhébb, ezért ételkészítéshez annál valamivel többet (kb. másfélszeres mennyiséget) kell felhasználni belőle. Hideg és meleg folyadékban egyaránt jól oldódik. Felhasználható a kakaópor helyett sütemények, krémek, sodók, tejes italok, fagylaltok, parfék készítéséhez.
A szentjánoskenyérlisztet igen magas pektintartalma miatt nemcsak ételek és gyümölcskészítmények sűrítésére, hanem csecsemőtápszerek készítéséhez is használják. Ez a tápszer elsősorban hányós "bukós" (refluxos) csecsemők számára ajánlott. A szentjánoskenyérliszt enyhe hasfogó hatása miatt hasmenés, gyomor- és bélhurut kezelésére is javasolható.
Bio karobpor tápanyaga 100g termékben
- energia: 222 kcal
- fehérje 5 g/100 g
- zsír 1 g/100 g
- szénhidrát 89 g/100 g
Biopont bio karobpor kiszerelése: 200g
Receptek:
Karobital
Hozzávalók két személyre: 4 dl natúr rizstej, 1 csapott evőkanál barna nádcukor, 1 evőkanál karobpor, 1 dl tisztán növényi eredetű főzőtejszín, 2 mokkáskanál őrölt fahéj.
A rizstejet a cukorral, karobporral (1 mokkáskanálnyit félreteszünk a díszítéshez), fahéjjal és 4 evőkanál tejszínnel turmixoljuk. A többi tejszínből kemény habot verünk. Az italt poharakba öntjük, habot teszünk a tetejére, kevés karobporral megszórjuk.
Mentalevéllel vagy gyümölcsdarabkákkal díszítjük.
Karobos kevert sütemény
Hozzávalók 50 darabhoz: tojás 4 db, porcukor 250 g, vaníliás cukor 1 cs., vaj 150 g, finomliszt 350 g, zabpehelyliszt 150 g, sütőpor 2 cs., tej 500 ml, karobpor 50 g, kókuszreszelék 100 g.
A tojások sárgáját habosra keverjük a porcukorral, a vaníliás cukorral és a vajjal, majd összedolgozzuk a kétféle liszttel elvegyített sütőporral, a tejjel, a karobporral és a kókuszreszelékkel, végül óvatosan hozzáadjuk a tojások kemény habbá vert fehérjét. A masszát kiolajozott és liszttel megszórt őzgerincformába öntjük, és közepesen meleg sütőben kb. 40 percig sütjük.
Karobkrém
Hozzávalók 10 személyre: tej 100 ml, tojás 3 db, cukor 100 g, karobpor 50 g,
pudingpor (tejszín ízű) 80 g.
A pudingport kevés hideg tejjel, a karobporral, a cukorral és a tojások sárgájával alaposan elkeverjük. Közben a maradék tejet felforraljuk, és a karobos masszát óvatosan hozzáöntve, állandó keverés mellett besűrítjük. A tűzről levéve gyors, egyenletes mozdulatokkal eloszlatjuk benne a tojások keményre habbá vert fehérjét. Üvegtálkákba tesszük, és jól lehűtve kínáljuk.
Karobos vaníliaturmix
Hozzávalók 10 személyre: tej 2000 ml, méz 100 g, karobpor 50 g, vaníliás cukor 1 cs., őrölt fahéj.
A hozzávalókat turmixgépben alaposan összekeverjük, és behűtve kínáljuk. (Tálaláskor adagonként 1 gombóc vaníliafagylaltot is tehetünk hozzá.)
Tájékoztatás
Az étrend-kiegészítők élelmiszereknek minősülnek és bár kedvező élettani hatással rendelkezhetnek, amely egyénenként eltérő lehet, jelölésük, megjelenítésük, és reklámozásuk során nem engedélyezett a készítményeknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni.