TOP termékek

Csíráztató magok

Csíráztató magok, csíráztatás

Egyre többen keresik a természetes formában megjelenő vitaminokban, ásványi sókban gazdag, elkészített, magas tápértékű élelmiszereket, amelyek természetes tápanyagtartalmukat megőrizték.

A csírák kiváló forrásai az A-, B-komplex, C-, D-, E-, G-, K- még U-vitaminnak és ásványi anyagoknak: pl.: kalcium, magnézium, foszfor, klór, kálium, nátrium és szilícium, ezek mind természetes formában vannak jelen, amit a szervezet legkönnyebben használ fel. A pici magból óriási energiával tör elő az új élet és tartalmazza az összes szükséges alkotóelemet, amire a szervezetnek szüksége van az egészséghez.

A természetes vitaminforrás elengedhetetlen testünk optimális működéséhez. Tökéletes választás, ha a külföldről importált gyümölcsök helyett házilag elkészített csírákat fogyasztunk szendvicsekhez, főételekhez.

Még ha kis mennyiségben fogyasztunk csírákat, azzal magas tápértékű élelmet biztosítunk szervezetünknek.

Gondoljunk bele, hogy mekkora erőt tartalmaznak a magok, melyek az új élet kezdetét jelképezi az állati és a növényi világban egyaránt.

Minden civilizációban fontos szerepetet töltött be a magok csíráztatása. Mivel felismerték a csírák értékes szerepét a táplálkozásban, a kínaiak már időszámításunk előtt 3000-ben csíráztattak magokat. A legendás hírű kínai császár, Sheng Nung könyvében részletesen leírta, hogy a csírák salaktalanítják a szervezetet, és rendkívül sokoldalú hatása van a szervezet egészére!

A föníciaiak is fogyasztottak csírákat hosszú hajóútjaik alatt, így teremtve meg a friss, vitaminnal és ásványi anyaggal teli nyers táplálékot. A XVIII. században a hajózás legtragikusabb betegségei közé tartozott a skorbut, amit a híres Cook kapitány csíráztatott árpából készített itallal gyógyította a legénységét.

Az igazi elismertségében akkor következett be, amikor az amerikai dr. Clive McKay, a táplálkozástudományokkal foglalkozó kutató, a csírák nagy vitamintartalmára vonatkozó kutatási eredményeit publikálta a nagyközönségnek. A csíráztatás így központi helyet foglal el a táplálkozástudományi kutatásokban, így könnye elnyerhetii a tudós társadalom és a hétköznapi emberek elismerését.

Csíráztatás alapszabályai. Hogyan "gyártsunk" csírát?!

  1. Csak étkezés céljára árusított magvakat csíráztassunk, csávázott csírát tilos fogyasztani!
  2. A kiválasztott magvakat folyó víz alatt öblitsük át, majd magtól függően 12 órára beáztathatjuk
  3. Fél nap elteltével a magokról öntsük le a vizet és tegyük át a csíráztató tálba.
  4. Az edény méretének megválasztásakor érdemes úgy tervezni, hogy a csírák a mag többszörösére növekedhetnek.
  5. Az edényt fényes helyre - de nem tűző napra - állítsuk.
  6. Az apró magokat naponta kétszer, langyos vízzel/tiszított vízzel öblítsük át. Átmosás után csöpögtessük le, mert ha a víz megáll a csírák alatt, rothadásnak indulhatnak és bepenészesedik.
  7. 4-5 nap múlva a csírák már igazán zamatosak, és asztalra kerülhetnek (bizonyos magok - például hagyma, hosszabb idő alatt kellhet ki!)

A nyersen fogyasztott csíra a legjobb, mert ebben az állapotban tartalmazz a legtöbb tápanyagot. Köztudott, hogy főzéskor (bizonyos hőfok felett) a vitaminok, illetve az emésztést segítő értékes enzimek károsodnak. A csírák közül nyersen és kíméletesen főzve fogyaszthatóak a gabonák, az olajos magvak és a fűfélék, a fűszerek és a gyógynövények csírái.

A csíranövényeket bármilyen nyers salátába beleszórhatjuk vagy akár feltétként is használhatjuk.

Ha kedvünk tartja a csírákat le is darálhatjuk. Például a rozscsírát ízesíthetjük fokhagymával, tengeri sóval, olíva olajjal, majd a sütött tökre/cukkínire/padlizsánra öntve melegen tálaljuk.

Aki jobban szereti a csírák zöld részét, annak meg kell várnia, amíg a növény eléri a három-négycentis magasságot. Felvagdalva rászórhatja vajas kenyérre, vagy beleszórhatja kefirbe, levesbe és a főzelékekbe is.

Készítsünk krémeket a csírákból! Például a zsázsa ollóval levagdalt zöld levélkéit keverje össze tíz dkg juhtúróval és két-három kanál kefirrel. Krémet készíthetünk úgy is, hogy két deci kefirbe bármilyen csíranövény zöldrészét beleaprítjuk, ízesíthetjük himalája sóval, fehér borssal, és apróra vágott zöldpaprikával.

Egy régi magyar étel a csiripiszli, vagy csíramálé. Búzacsírát 4-5 nap után daráljuk le, majd keverjünk hozzá egy kevés (teljes kiőrlésű) lisztet, annyit, hogy galuskaszerű tésztát kapjunk. Ebből a tésztából kis halmokat kanalazunk egy tepsire, és forró sütőben süssük meg.

Brokkolicsíra

Kiemelkedően magas az U-vitamin és kalciumtartalma.

A brokkolicsíra élettani hatásai hasonlítanak a vöröskáposzta csíráéra. Fogyasztása vértisztító, bőrtápláló, keringésjavító hatással bírhat. Jó hatással van az emésztőrendszerre, a hólyag- és prosztataproblémák megelőzésére. Magas kálciumtartalma főként a csontokra van jó hatással.

Búzacsíra

A búzacsíra vitaminjai: A-, C-vitamin. Ásványi anyagok: magnézium, kalcium, foszfor, nátrium, kálium, vas, kén, kobalt, cink, klorofill, majdnem 3/4 százalék. A klorofill segíti a vér oxigén jutását a sejtekhez, egyensúlyban tartja a vérnyomást, tisztíthatja a májat, elősegíti a vércukor szinten tartását, karban tartja a rossz emésztést, chlorella algához hasonlóan növeli a radioaktív sugárzás elleni védelmet.

Hagymacsíra

Tápanyagai támogatják az alapvető sejtnövekedést. Természetes antibiotikum, kitisztítja a véráramot, májat. Nyálkaoldó allicin tartalmának köszönhetően gyógyítja a náthát. Atiszeptikus, vírusölő, gombaölő, élősködő-ölő, protoozon-ölő, mikroba-ölő hatású. A legszélesebb skálával rendelkezik minden ismert mikrobaölő hatású anyag közül.

Görögszéna-csíra

Hatásos bőrbetegségeknél. hólyag- és vesepanaszoknál, keringési rendellenességekre, ödéma és súlyfelesleg ellen. 

Hajdinacsíra

Vitaminok: E, C, B-komplex. Ásványi anyagok: vas, kálium, foszfor. Igen magas a fehérjetartalma, méregteleníti és erősíti az immunrendszert. A riboflavin és a rutin az agyműködést segíti, magas lecitintartalma az érfalakon keletkezett lerakódásokat bonthatja.

Lencse-, borsó-, babfélék csírája

Vitaminok: A, C, B-komplex, E. Ásványi anyagok: vas, kalcium, foszfor. Jó hatással lehet a szívre, remekül szabályozza a vércukorszintet és a hormonháztartást, magas rosttartalma csökkenti a vérnyomást, immunerősítő. Segít a rákos sejtek kialakulásának megelőzését, magas vastartalma segíti a vérképződést. Sok E-vitaminja a bőrre lehet jótékony hatással.

Lenmagcsíra

Serkenti az agyműködést, jól használható cukorbaj, bronhitis, ekcéma, gyulladások, allergia, gyomorfekély és bélgyulladás ellen. Izületi gyulladások, izomláz, izomfájás és székrekedés esetén is sikerrel használható.

Lucernacsíra

Vitaminok: A, C, B, B12, D, E, K. Ásványi anyagok: vas, foszfor, kalcium, mangán, kálium. Olyan ásványi sókat tartalmaz, mely lúgosítja a vért.  Rostja lelöki a koleszterin-lerakódásokat az erek faláról, szaponintartalma feloldja azt. Magas klorofill-tartalma miatt a szív és érrendszeri betegségben szenvedőknek különösen ajánlott.

A benne levő rengeteg növényi hormon az ösztrogén hatásával egyenértékűen segíthet a mellrák kialakulásának megelőzésében, elviselhetővé teszi a klimax gyakran kellemetlen tüneteit.

Szoptatós anyáknál serkenthetii a tejelválasztást.

Vastagbélgyulladásban szenvedők gyógytápláléka.

Magas a proteintartalma, 8 emésztő enzim is található benne. Specialitása: az L borostyánkősav, amely a kötőszövetek rugalmasságáért felelős fogyókúra esetén, és prosztata-megbetegedésre hajlamos férfiak figyelmébe ajánlható!

Medvehagyma-csíra

Használható impotencia, izületi gyulladás, reuma ellen.

Mustármag-csíra

Vitaminok: A, B1, B6. Ásványi anyagok: kálium, vas, foszfor, folsav.

Emésztési problémákra, epe- és májbántalmakra, székrekedés, felfúvódás ellen lehet hatásos. Elősegíti az izzadást, lázcsökkentő lehet megfázás, influenza esetén. Serkentő, stimuláló hatása oldja az izomfájdalmakat, élénkítheti a keringést. Tisztítja a vért, jó hatással van a bőrkiütésekre.

Napraforgócsíra

Vitaminok: C, D, E, A, B. Ásványi anyagok: foszfor, kalcium, vas, fluor, cink, kálium, jód, magnézium, mangán, réz. Az összes aminosavat tartalmazza (fehérje 30%).

Tisztító, méregtelenítő, vízhajtó, újraépítő hatású.

Magas rosttartalma az egészséges bélflórát táplálja, segíti az egészséges bélmozgást.

Foszfor és kalcium szükséges az ép fogakhoz, csontokhoz, a zsírok, szénhidrátok emésztéséhez, a szövet és izomtónushoz. A vas, a vörösvértestképzéshez, a réz a vas felhasználáshoz szükséges.

Klorofilltartalma segíti a vér oxigénszállítását a sejtekhez. A jód a pajzsmirigyhormon alkotórésze, valamint elengedhetetlen az idegsejtek működéséhez. A magnézium segíti az izom-, agy- és a tüdőszövetek munkáját.

Petrezselyemcsíra

Hasznos bőrbetegségek, hólyag- és vesepanaszok, keringési rendellenességek esetén.

Retekcsíra

Természetes antibiotikum. Vitaminok: A, B1, B6. Ásványi anyagok: kálium, vas, foszfor, folsav.
Tisztító, méregtelenítő, immunerősítő hatású. Elősegíti a felesleges nyálka eltávolítását a légútakból, tisztítja a légzőszerveket, megfázás esetén megszünteti a homlok-, orrmelléküreg dugulását, segítség lehet a köhögésnél, asztmánál.

Hatásos vízhajtó, tisztítja a vesét, segít egyes vese-, epekövek eltávolításában. A bélben rothadásgátló, fertőtlenítő hatású. Magas foszfortartalmú vegyületei elmulasztják a pattanásokat, tisztítják, szépítik a bőrt.

Vöröskáposzta-csíra

Vitaminok: A, B6, C, U. Ásványi anyagok: jód, kén, kálium, vas, klorofill, kalcium. Táplálja a bőrt, tisztítja a vért, javítja a látást, jót tesz a csontoknak, fogaknak, mirigyeknek. Fekélygyógyító U-vitamin van benne. A tej kalciumtartalmával egyező kálciumot tartalmaz. Gyulladáscsökkentő. Tartalmaz egy daganatnövekedést blokkoló enzimet is.

Zellercsíra

Jótékony hatású hörghurut, idegrendszeri problémák, súlyfelesleg esetén.

Zsázsacsíra

Vitaminok: C, E , A- ß- karotin -, antioxidánsok. Ásványi anyagok: klorofill, szelén. A rendszeres zsázsa csíra fogyasztással nagy lépés tehető a szívinfarktus megelőzésére. 80%-ban tartalmaz telitelten zsírsavakat, amelyeknek a szív- és érrendszeri betegségeknál fontosak. Magas E vitamin (1200mg/kg) tartalma értágító, alvadás gátló hatású. A klorofill tisztítja, megújítja a vért. Vizelethajtó, egyben vérnyomáscsökkentő is. Az antioxidánsok (A, C, E,-vitamin, ß- karotin és a szelén( erősítik az immunrendszert, késleltetik az öregedést, olyan anyagok, amelyek más anyagok oxidációját megakadályozzák a szervezetben. Csökkenti a gyulladást, segít a mellrák és a vastagbélrák megelőzésében. Növeli a férfierőt.

Néhány kúra-ajánlat

Tavaszi tisztítókúrához: Miskulencia csíra (lucerna-, vöröshere- és retekcsírát tartalmaz)
Nőknek: lucernacsíra

  • Csodálatos ösztrogén hatása révén segít a mellrák megelőzésében
  • J-vitamin tartalma megelőzheti a vérrög kialakulását,csökkenti a vérzéseket 

Tizenévesek: retekcsíra

  • vegyületei tisztítják, szépítik a bőrt, enyhíti a pattanásos tüneteket - természetes antibiotikum

Koleszterin csökkentéshez: lencse és borsócsíra - kitisztítja a vérből az LDL, "rossz" koleszterint

Candida kúrához: vöröshagyma-csíra

  • antiszeptikus, vírusölő, gombaölő, élősdiölő hatású.
Web Analytics