TOP termékek

Cikkek az egészségről - blog

Gyógyteák

2019.01.20 10:43

A gyógyulás mellett az sem utolsó szempont, hogy a teázás szertartása jótékony hatást gyakorol a hangulatunkra is...

Kurkumás gyömbértea

Hogyan készítsünk kurkumás gyömbérteát? Forraljon fel egy csésze vizet egy edényben. Adjon hozzá egy-egy teáskanál reszelt gyömbért és kurkumát. Hagyja 15 percig állni a keveréket. Szűrje le, majd citromlével és mézzel ízesítse.

A kurkumás gyömbértea hatásos előnyei közé tartozik a gyulladás megszüntetése, a megismerés növelése, a rák megelőzése, az immunrendszer erősítése és a gasztrointesztinális szorongás enyhítése. Segít a szív védelmében, szabályozza a vércukorszintet, csökkenti a fájdalmat, a depressziót és javítja a bőr minőségét.

Ez a koffeinmentes ital alacsony kalóriatartalmú és nagyon egészséges. A pozitív egészségügyi előnyöket erős antioxidáns-tartalmának köszönheti, beleértve a kénsavat, a fitokemikáliákat, a kurkumint, a gingerolt, valamint a magnéziumot, a káliumot, a kalciumot, a vasat, a rezet és a cinket.

Számos tanulmány kimutatta, hogy a gyömbér és a kurkuma is képes a koleszterinszint csökkentésére, elsősorban az LDL-koleszterinszintre van ilyen pozitív hatással. Az LDL felelős az artériákban és az erekben előforduló plakklerakódásért, ami növelheti az ateroszklerózist és növeli a szívroham és a stroke kialakulásának kockázatát.

A gyömbér az antioxidánsok egyedülálló kombinációjának köszönhetően segíthet az idegi aktivitás fokozásában, a fókusz fokozásában és a béta-amiloid-plakk lerakódásának csökkentésében, ami Alzheimer-kórhoz és demenciához vezethet.

A gyömbér gyulladáscsökkentő hatást is kifejt az agyszövetre, amely csökkentheti az oxidatív stresszt ezen a területen.

Ebben a teában a kurkumin és a gingerol a két legjelentősebb hatóanyag, amelyek fájdalomcsillapító hatásokkal bírnak, azaz fájdalomcsillapításra képesek az egész testben. Ezért segíthet például az ízületi fájdalom csökkentésében, illetve bármilyen izomfájdalom esetén is enyhülést hozhat.

A gyömbérről kimutatták, hogy megakadályozza és lassítja a különféle típusú rákos megbetegedések progresszióját, különösen a gyomor- és bélrendszert érintő rákos megbetegedéseket.

A kurkumin egy erős antioxidáns vegyület, amely csökkentheti az oxidatív stresszt és a szabad gyökök aktivitását az egész testben, ami redukálni tudja a sejtmutáció esélyeit.

A kurkumás gyömbér tea számos antimikrobiális, antibakteriális, gombaellenes és antiszeptikus tulajdonsággal büszkélkedhet, amely miatt kiváló immunrendszer-erősítők.

A gyömbér és a kurkuma vércukorszabályozó hatása is ismert, de együttesen hatékonyabbak a diabéteszes tünetek kezelésében.

Kamillatea

A kamillateát már régóta használják álmatlanság kezelésére és a nyugodt alvás elősegítésére. Ez a tea nem okoz függőséget, ellentétben sok gyógyszerrel és kellemetlen mellékhatásokkal sem rendelkezik.

A kamilla egy olyan gyógynövény, amely tele van értékes fitokemikáliákkal. Enyhe nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik, emellett egy gyengéd görcsoldó szer, amely lazítja a belek izomzatát, amely különösen hasznos erős puffadás esetén, illetve a gyomor görcseinek enyhítéséhez.

Kamilla felhasználásával kezelhetünk gasztrointesztinális egészségügyi problémákat, például savas refluxot, emésztési zavarokat, hasmenést, hányingert és hányást.

Több vizsgálat során is bebizonyosodott, hogy a kamilla gátolja a Helicobacter pylori, vagyis egy olyan baktérium elszaporodását, amely gyomorfekély kialakulásához vezethet. A kamillatea emellett biztonságosan segít csökkenteni a hasmenés lefolyását és időtartamát, legfőképpen gyermekek esetében.

A kamilla mindezek mellett csökkenti a szorongást és a depressziót, illetve fokozza a hangulatot. A tudósok úgy vélik, hogy az apigenin nevű flavonoid, amely az agyban található benzodiazepin receptorhoz kötődik, felelős a kamilla szorongáscsökkentő és antidepresszáns hatásáért.

A kamillában lévő polifenolok segíthetnek a rák leküzdésében is. A kamilla illóolaja erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületeket tartalmaz – beleértve 28 különböző terpenoidot és 36 különböző flavonoidot –, mint például a kvercetin, az apigenin és a luteolin.

Nemcsak maga a kamilla csökkentheti a gyulladást és az oxidatív stresszt, amely számos krónikus degeneratív betegséget, köztük rákot okozhat, hanem az apigenin is gátolhatja a rákos sejtek növekedését. Noha több tanulmányra van szükség, az eddigi vizsgálatok azt mutatják, hogy a kamilla nagyon hasznos lehet a prosztata, a bőr, a pajzsmirigy és a gyomor, rákos megbetegedéseinek kiegészítő kezelésében.

Más vizsgálatok arra mutatnak rá, hogy a kamillakivonat segíthet a cukorbetegség szabályozásában, vagy akár annak megelőzésében, ugyanis ez a gyógynövény csökkenteni tudja a vércukorszintet. A kamillakivonat ezen kívül védőhatást gyakorol a hasnyálmirigy béta sejtjeire, amelyet a magas vércukorszintet kísérő oxidatív stressz csökkenésével érik el.

A kamilla antibakteriális hatásokkal is rendelkezik, így nagyon hatékony lehet a száj, az íny és a fogak bakteriális fertőzéseinek a leküzdésében.

Csalántea

Gyógyhatásai

Felsorolni is sok számos gyógyhatását. Az egyik legjobb vértisztító növény, feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra serkenti, csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért hatékonyan alkalmazható köszvény, ízületi gyulladások, reumatikus megbetegedés kezelésére. A régi módszert, hogy a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodják meg, ma is alkalmazzák. Lázcsillapításra, vérszegénységre és kiütésekre is használjuk.

A vese- és hólyagkő képződésre hajlamosaknak érdemes rendszeresen csalánteát fogyasztaniuk, mert segítségével még idejében kiválasztódik a homok. Tisztító, összehúzó hatásának gyomor- és bélhurut esetén is hasznát vehetjük. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz.

A gyökeréből készült tea megakadályozza a prosztata rendellenes növekedését, növeli a vizelet mennyiségét, felére csökkenti a vizelési ingert, gyorsítja a vizeletáramlást. Vércukorszintet csökkentő tulajdonsága is van. Fokozza a szervezet ellenálló képességét. Allergiás betegségeknél is hatásos.

Elkészítés

Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.

Felhasználása belsőleg

Gyógyteát forrázással készítünk a levélből, főzéssel a gyökérből.

Tavasszal és ősszel végezzenek 6 hetes vértisztító csalántea kúrát: napi egy csészével reggel fogyasztva, lehetőleg ízesítés nélkül. Vese- és hólyaghomok hajtásra egy liter csalánteát egy óra alatt meg kell inni (egy liter víz + egy púpozott evőkanál teafű). Vízhajtásra reggel igyanak egy csészével, ha intenzívebb kúrára van szükség, egy hétig minden délelőtt fogyasszanak el egy fél liter teát: az első csészével reggel, étkezés előtt egyszerre, a második csészével a délelőtt folyamán elkortyolgatva.

Nem alkalmas szívelégtelenség vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma elmulasztására. 6 hétnél tovább ne igyák, utána iktassanak be egy 4 hetes szünetet. Kovasav hatóanyaga lerakódik a vesében és homokot, követ okozhat, ezért ne igyák folyamatosan. Húgyúti tisztításra 10 napon keresztül napi 2 csészével fogyasszák étkezések között.

Lázcsillapításra naponta 3 csészével ajánljuk fogyasztását, étkezések között. Gyomor- és bélhurutesetén, gyulladáscsökkentésre naponta egy csészével érdemes inni, 3-4 napon keresztül. Vérképzésre naponta egy csészével, éhgyomorra ajánlott. Prosztata-megnagyobbodásra napi egy csészével fogyassza, a reggeli órákban. Székrekedésre esténként egy csészével, emésztésjavításra egy hónapig minden reggel egy csészével igyák. Máj- és epebántalmakra reggel éhgyomorra ajánlott fogyasztani, minden másnap egy csészével egy hónapon keresztül. A lép betegségeire egy hétig, mindennap, egy csészével kell inni.

Csalánlé: gyümölcscentrifugában préseljék ki egy tálkányi friss csalánhajtás levét, keverjék össze egy pohár vízzel. Naponta kétszerre igyák meg étkezés előtt. Ekcéma, pikkelysömör gyógyítható vele. Ezekre még ihatják a csalán, orvosi veronika, zsálya, zsurló egyenlő arányú keverékéből készült teát napi egy csészével.

Felhasználása külsőleg

Torokgyulladás esetén gargarizálásra is ajánljuk, többször a nap folyamán (fél liter vízhez egy púpos evőkanál szárított csalánlevelet és egy evőkanálnyi szederlevelet adjunk).
Ülőfürdőként aranyérre vagy reumára, borogatóként pedig bőrkiütésekre használhatják. Lemosóként hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. Kovasav tartalma erősíti a hajhagymákat, a kötőszöveteket, a körmöket. Fiatal leveleit pattanásos arc gőzöléséhez használják. Friss leve csillapítja a viszketést, rovarcsípésre csaláncsípést.

Web Analytics