Étkezési kakaóvaj
A kakaófa a mályvafélék családjába tartozó fafajta, melynek termése, a kakaóbab, a kakaó, a kakaóvaj és a csokoládé alapanyaga.
A kakaóvaj enyhén kakaó ízű, természetes zsiradék, melyet a kakaó gyártása során nyernek ki a kakaóbabból. Körülbelül 44-46% kakaóvajat tartalmaz egy kakaóbab, ezt szűrik ki belőle, és így alakul fehéres-sárgás színű zsírrá.
A kitűnő kakaóvaj elkészítése már a kakaóbab szüretelésekor elkezdődik, mivel csak a megfelelő érettségű gyümölcsöt vágják le. Szüret után a gyümölcsből kiszedett magokat fermentálják, vagyis erjesztik őket, miközben folyamatosan forgatják, hogy megfelelő mennyiségű oxigénhez jussanak. A folyamat során a magok elveszítik csíraképességüket, színük sötétbarnára, ízük pedig jellegzetes csokoládé aromájúvá változik. Fermentálás után szárítják, 50%-os víztartalmát 5-7%-osra csökkentik, majd a nyers kakaót tisztítás után megpörkölik, amikor is még alacsonyabbra, csupán 3%-ra csökkentik nedvességtartalmát. Ebben a fázisban nyeri el igazi, csokoládébarna színét. Törés után választják szét a kakaóport és a kakaóvajat. Finom masszává őrlik a magokat, majd a forró kakaómasszát préselik, az aprólyukú nemesacél szűrőkön kifolyik a kakaóvaj, melyet tovább tisztítanak, és végül tömb alakúra formáznak.
A kakaóvaj minden csokoládé legfontosabb alapanyaga, ennek köszönhető, hogy a csokoládé az ember szájában elolvad. Szobahőmérsékleten szilárd, olvadáspontja körülbelül 32-35 C°.
Élettani hatásai sokoldalúak, nagyon gazdag természetes antioxidánsokban, és olyan értékes ásványi anyagokat találunk benne, mint például a réz és a magnézium. Vitaminok közül az E-vitamin és a K-vitamin tartalma is kiemelendő. Ezeken kívül pedig tartalmaz még természetes zsírokat, különböző savakat, így olajsavat, sztearinsavat, linolsavat és palmitinsavat, valamint jelentős a polifenol, és karotinoid tartalma.
Nem véletlenül nevezik a köznyelvben a csokoládét „boldogsághormonnak”, hiszen endorfin és dopamin tartalmának köszönhetően boldognak érzi magát tőle, aki fogyasztja, így a kakaóvaj segíthet a természetes egyensúly megtalálásában is.
Felhasználási lehetősége sokoldalú, főzéshez, sütéshez, csokoládék, bonbonok elkészítéséhez ajánlott.
Édes és sós ételek elkészítéséhez egyaránt használható, kellemes ízt kölcsönöz ételünknek, és sokkal egészségesebb a hagyományos étolajnál, zsírnál, illetve nagy előnye, hogy kis mennyiség is elég belőle, ellentétben más zsírokkal. Elsőre furcsának tűnik a gondolat, hogy édes alapízű zsírral készítsük el sós ételeinket, de olyan lágyságot kölcsönöz, mely feledhetetlen ízt biztosít. Magas hőmérsékleten sem kezd el égni, ez szintén megkülönbözteti más zsíroktól, melyek hajlamosak már 200 fokon égni.
Étkezési célra olyan kakaóvajat használjunk, amely 100%-os, ellenőrizzük a hozzávalókat.
A kakaóvaj adja meg a csokoládé alapízét és lágyságát. Kakaó hozzáadása nélkül fehér csokoládénak is kiváló.
Néhány bonbon, csokoládés sütemény elkészítésénél fontos, hogy a csokoládéréteg vékonyan kerüljön fel a desszertre, ezért ennek a legegyszerűbb módja, ha a megvásárolt jó minőségű csokoládét vegyítjük kakaóvajjal. Felhasználhatjuk zselatin alternatívájaként is, még inkább tágítva ezzel az elkészíthető, könnyű, lágy és ízletes desszertek skáláját, arról már nem is beszélve, hogy sokkal egészségesebbek a hagyományos zsírral elkészült süteményeknél.
Míg sok csokoládéba rengeteg adalékanyagot tesznek, a kakaóvaj tejmentes, ezért nyugodtan fogyasztható tejcukor-érzékenyek, speciális diétákat, étrendeket követők is.
Tájékoztatás
Az étrend-kiegészítők élelmiszereknek minősülnek és bár kedvező élettani hatással rendelkezhetnek, amely egyénenként eltérő lehet, jelölésük, megjelenítésük, és reklámozásuk során nem engedélyezett a készítményeknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni.