Kiváló rost alapanyag
Az elmúlt években egyre elterjedtebb lett egy Indiában és Iránban őshonos növény, az útifű, melynek héját elsősorban gyógyászati célokra használják fel. Egyedülállóan sok pozitív tulajdonsággal rendelkezik, amelyek mind-mind fontos élettani hatással bírnak az emberi szervezetre. Napi rostbevitelünknek 25 grammnak kellene lennie, ezzel szemben jó, ha 15 grammot elfogyasztunk. Az útifű maghéj körülbelül 85%-s rost, ezért az egyik legjobb megoldás tisztítókúrák alkalmazásához, emésztésünk helyreállításához. Fontos, hogy fogyasztásakor megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk be szervezetünkbe (1 grammhoz körülbelül 0, 5 l vizet), mert az útifű maghéj különlegességei közé tartozik, hogy nagy vízmegkötő képessége miatt folyadék hatására válik zselészerűvé, amely majd finoman tisztítja a bélrendszert. Az útifű maghéj vízzel keverve saját súlyának a 8-14-szeresévé dagad.
Az utifű maghéj jótékony hatása
- Kúraszerű használatával megakadályozható a bélkő-, és a zsírlerakódás is, helyreáll az emésztésünk, de hatékonyan csökkenthetjük vele étvágyunkat, miközben kalóriát nem viszünk szervezetünkbe.
- Magas rosttartalmának köszönhetően a bélrendszer megtisztul, a bélflóra egyensúlyba kerül. A géles anyagot a szervezet nem dolgozza fel, hanem végighalad az emésztőrendszeren, így távolítva el a felraktározódott bomlásterméket.
- Bár legfontosabb tulajdonsága az emésztésre, és a bélrendszerre gyakorolt pozitív hatása, kiemelendő, hogy javítja a glükóztoleranciát, ezért igen előnyös cukorbetegek számára is.
Az utifű maghéj összetétele (100g-ban)
- Energia 378 kcal/1581kj
- Szénhidrát 88,9g
- Fehérje 0g
- Zsír 0g
- Rost 77,8g
A Nature Cookta utifű maghéj felhasználása
- Főételeink közül főleg főzelékek, mártások elkészítéshez javasoljuk, rostdús alternatíva sűrítésre a fehér liszt helyett. Helyettesíthetjük vele a lisztet teljes egészében, vagy csak egy részét, ez teljes mértékben ízléstől függ.
Leveseinket is táplálóbbá tehetjük, ha rántás helyett útifű maghéjat használunk, tésztaételek szószához keverve is megállja helyét.
- Nyers ételek sűrítéséhez, gyümölcspürék állagának keményítéséhez is kiváló, de pudingot is készíthetünk vele. A kókuszos gyümölcspuding legegyszerűbb módja például, ha az előre pépesített gyümölcsöt darált dióval, mandulával, és egy kis almalébe áztatott mazsolával összekeverjük, majd a kókusztejszínhez hozzáadunk almalevet, és pont annyi útifű maghéjat, amennyitől sűrűvé, puding állagúvá válik. Innentől a tálalás és a díszítés már csak a fantáziánkon múlik.
- Állati eredetű zselatin helyett jó megoldás, hiszen nagyfokú zselésítő képessége miatt bármilyen folyadékot képes zselévé varázsolni. Előnye, hogy nem szükséges meleg folyadékba tenni, vagy esetleg összeforralni vele, hideg folyadékkal maradéktalanul elkeverhető.
Kúrához: Egy evőkanál útifű maghéjat keverjünk el 2 dl vízben – lehet tea, vagy gyümölcslé is –, majd azonnal igyuk meg, hogy a zselésedés folyamata a gyomorban indulhasson meg. Reggel, és este javasolt fogyasztani, étkezéseink előtt körülbelül 20-30 perccel.
Ha ételeink elkészítése során is alkalmazzuk, folyamatosan pótolhatjuk szervezetünk rost szükségletét. Többféle felhasználási lehetőséget biztosít, köztük olyanokat is, amelyekre a kezdő háziasszonyok talán nem is gondolnának.
A nap elkezdésekor fontos, hogy tápláló ételt fogyasszunk, amely mintegy elindítja napunkat, energiával tölt fel. Az útifű maghéj müzlibe is keverhető, amitől a könnyű kis reggeli sokkal laktatóbb, egészségesebb lesz, nem is beszélve az emésztésre gyakorolt hatásáról. A reggelihez sokaknál hozzátartozó kenyeret, zsemlét is elkészíthetjük a psyllium maghéjából. Sokféle paleós kenyérnél, péksüteménynél probléma, hogy a tésztája vizes lesz, így kevésbé ízletes. Az útifű maghéj használatával ez a probléma megszüntethető. A kenyérre kerülő vajat, pástétomot dúsíthatjuk vele, vagy akár fűszeres olajhoz is keverhetjük.
Két éven aluli gyermekek, vagy várandós, szoptató nők számára fogyasztását nem ajánljuk.
Nature Cookta utifű maghéj kiszerelése: 150g
Tájékoztatás
Az étrend-kiegészítők élelmiszereknek minősülnek és bár kedvező élettani hatással rendelkezhetnek, amely egyénenként eltérő lehet, jelölésük, megjelenítésük, és reklámozásuk során nem engedélyezett a készítményeknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni.