Nyákoldás, légúttisztítás
A felső és alsó légutakat egységesen nyálkahártyabélés borítja, melynek szerkezete igen jellegzetes. Az egész felszínt beborító nyák termelése a nyálkahártyába ágyazott, speciális sejtek és mirigyek révén történik.
A váladék az orrból hátra, az orrgarat felé halad, a tüdőből a gégén át jut a garatba. Az alsó légutakból a váladék ürülését a köhögés is segíti. Betegségek, legtöbbször a légúti fertőzések, gyulladások hatására megváltozik a nyálkahártya felszínét borító nyák mennyisége és összetétele. A sűrű, tapadó váladék nemcsak kellemetlenséget jelent, de káros következményei is vannak.
Minden nyákoldó kezelés célja elősegíteni, hogy a beteg könnyen felköhögje vagy kifújja a híg váladékot, mert ezáltal kiürülnek a gyulladásos termékek és javul a légutak öntisztulása, könnyebbé válik a gyógyulás. Ld. még: Jó egészséget! Kisokos: Köhögés, köhögéscsillapítás; Köptető, nyákoldó
A váladékos köhög lehetséges lelki okai
A váladékos köhögés egy olyan élethelyzetet jelent, melyben rengeteg feldolgozatlan, nyomasztó ismeret van. (Forrás: Pósa Ferenc: A betegség mint pótcselekvés)
Lelki gyógymódok
A gyógyulás útjához szorosan kapcsolódik a cselekvés, és a hagyás. Ezt minden köhögő ember azzal segítheti elő, hogy "kiköhögi", valójában mi nyomasztja. A szabadulás, elengedhetetlen része a helyettesítés, mindenképpen valami jóval. Tisztában van vele, mire vágyik, mit szeretne elérni, hozzá kell kezdeni! (Forrás: Pósa Ferenc: A betegség mint pótcselekvés)
Népi gyógymódok
- A váladékmentes, fullasztóan száraz köhögést enyhíti az ágy mellé helyezett párologtató.
- A gőzölgő vízbe a jól bevált kamillavirág mellett só is legyen.
- A citromfűből, vagy izlandi zuzmóból készített gyógytea szintén nyugtatja a légutakat.
- A hurutos köhögés hatékony ellenszere a lándzsás útifű és kakukkfű azonos arányú keverékéből készített forrázat.