Szem, szemproblémák, látás
A szem (latinul oculus) a látás szerve, amely a fény érzékelésére szolgál. Az emberi szem az arc síkjában elhelyezkedő páros szerv. A szemek a szemüregben találhatók.
A szemet járulékos szervek veszik körül, ezek gondoskodnak védelméről és biztosítják mozgását:
- nyáron a vakító napfény,
- télen az irritáló kipufogógázok,
- a pollenek,
- a por,
- a számítógép képernyőjének vibrálása megerőltetik szemünket, károsítják látásunkat.
Ennek következtében szemünk megerőltetett, viszket, könnyezik, begyullad.
A leggyakoribb szemproblémák a fáradt megerőltetett szem, kötőhártya gyulladás, száraz szem. A fáradt szem felfrissítésére szemtornát alkalmazhatunk. Amennyiben azonban tartósan fennáll a szem könnyezése, gyulladása, pirossága orvoshoz kell fordulni.
A szem lehetséges lelki okai
Belátással, illetve a rálátással (a széles látókörrel) kapcsolatos, a felismerés aktusához kötődő konfliktusok. (Forrás: Ruediger Dahlke: A betegség, mint szimbólum)
Lelki gyógymódok
Odafigyelés az optikai érzékelésre, a valóság hatásainak megfigyelése és észrevétele. (Forrás: Ruediger Dahlke: A betegség, mint szimbólum)
Népi gyógymódok
- Kötőhátya gyulladás a szemen: szemvidítófű egy csapott evőkanállal, 2 dl. víz, leforrázni 10 perc állás után ezzel kenegetni a szemet.
- Szemünkre, ha már ne látunk jól: diólevél tea, egy csapott evőkanállal, 2 dl. víz, leforrázni, 10 percig áll és ezzel kenegetni, vagy beáztatott vattapamaccsal betakarni a szemet és 10 percig pihentetni.