A vér oxigénszállító sejtje a vörösvérsejt. Az oxigén megkötéséért tulajdonképpen a sejt felszínén elhelyezkedő fehérje, a hemoglobin a felelős. Ha a vörösvértestek, vagy a hemoglobin száma egy bizonyos határ alá csökken, vérszegénységről beszélünk.
A vérszegénység leggyakoribb jele a bőr, illetve a kötőhártya halványsága, sápadtsága. Klasszikus tünetei közé tartozik még:
Táplálkozásunkkal hozzájárulhatunk ahhoz, hogy több vasat vigyünk be szervezetünkbe, csökkentve így a vashiányos állapotot és ezzel együtt a vérszegénység kialakulását. Több húst, elsősorban szárnyasokat és májat kell fogyasztani, friss zöldségeket, reggelire pedig több rostanyagban gazdag ételt fogyasszunk, például müzlit. Ld. még: Jó egészséget! Kisokos: Vérkeringés, vérszegénység, vérkeringés serkentése; Vas, vaspótlás
A vörösvértestek túl alacsony száma a vérben, vagyis túl kevés a színezőanyag, az életet túl alacsony intenzitással, színtelenül éljük. (Forrás: Ruediger Dahlke: A betegség, mint szimbólum)
Az élet tudatos, nyugodt megközelítése; a középpont nyugalmába helyezkedni; a valódi szerénység elsajátítása; saját (nyugalmi) középpontunk megtalálása; a lényegre koncentrálni. (Forrás: Ruediger Dahlke: A betegség, mint szimbólum)
A vashiányos vérszegénység egyik ismert népi gyógymódja a vörösborfogyasztás. Közvetve jó hatással van a vérképzésre. A vörösborban található flavonoidok például segítséget nyújthatnak az immunrendszer megfelelő működéséhez, ezáltal pedig az egész szervezetre jó hatással lehet napi egy pohár vörösbor.