A hajdinát a gabonákkal együtt szokták emlegetni, mert azokhoz hasonló módon lehet felhasználni, habár nem közéjük, hanem a keserűfélék családjába tartozik. A kis háromszögletű magnak már nyersen, szárazon is erős illata van, és megfőzve is igencsak karakteres ízű. Felhasználás előtt mindenképpen érdemes szűrőben, meleg vízzel alaposan átmosni. Kellemes plusz aromát kap, ha elkészítés előtt megpirítjuk. Áztatás nélkül is viszonylag hamar megfő, előzetes áztatással pedig tovább rövidíthető ez az idő; sőt, bizonyos ételekbe akár nyersen is kerülhet. Ha főszerepben nem rajongunk jellegzetes ízéért, használjuk mellékszereplőként ételeinkbe ezt az amúgy igen egészséges alapanyagot.
Ráadás recept:
Valamikor kedveltem a pásztortarhonyát, és nemrég olvastam, hogy hajdinából is készíthető hasonló étel - hamarosan kipróbálom!
Hajdina palacsinta
A hajdina palacsinta elkészítése ugyanolyan, mint a búzalisztből előállított palacsinta. Keverjünk el egy csésze hajdina lisztet egy-két tojással, vízzel, szójatejjel vagy tejjel. Sózzuk, borsozzuk, adjunk hozzá egy kis olajat és turmixszoljuk össze tejszín sűrűségűre. Lehet bele turmixszolni spenótot, fokhagymát vagy reszelt cukkínit is. A kisütött palacsintákat utána tortillaként kezeljük, és csavajunk bele mindenféle finomságot – grillezett zöldségeket vagy salátát falafellel, maradék pörkölttel, lecsóval, szardíniával, szalámival stb. Reszeljünk rá sajtot, és tegyük a grill alá egy percre.
Természetesen hajdinalisztből lehet egészséges süteményeket is készíteni, és édes palacsintatésztát is, de akkor nem ajánlatos fokhagymát tenni bele - inkább próbáljunk ki reszelt almát és fahéjat, vagy mazsolát és friss gyümölcsöket. Legyünk kreatívak! Majd süssük ki a palacsintákat, és tekerjünk bele krémtúrót, vagy csoki krémet banán szeletekkel, vagy tejszínes gyümölcs darabokat.
Ha van időnk, készíthetünk palacsinta tortát is. Lepényt, kenyeret és süteményeket is lehet a hajdina lisztből készíteni.
Hajdina főzelék (3 hónapos kortól)
1 teáskanál hajdina,
3 dl babavíz.
A hajdinát kb. 20 percre beáztatjuk, majd újabb 20 perc alatt puhára főzzük, a tűzről levéve 1 mérőkanál tápszert keverünk bele. Kisebbeknek turmixoljuk, de 6 hónapos kortól turmizolás nélkül is adható.
Hajdinás karfiolleves
1 fél fej (vagy egy kis fej) karfiol
3 szál sárgarépa
1 nagyobb fej lila hagyma
15 dkg hajdina
2 tk. pirospaprika, 3 tk. vegamix, 1 gerezd fokhagyma
2-3 ek. extraszűz olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
A karfiolt megtisztítjuk, rózsáira szedjük, a répát karikákra
vágjuk, majd feltesszük főni. Kb. 15 perccel azelőtt, hogy a zöldségek a kívánt puhaságot elérik, beletesszük a levesbe a fűszereket és a hajdinát. A tűzről levéve kicsit hűlni hagyjuk, majd belekeverjük az olajat, az apróra vágott hagymát és a kinyomott fokhagymát. Tálalás előtt apróra vágott zellerzölddel,
vagy petrezselyem zölddel díszíthetjük.
Zöldséges hajdinakása
2 csésze hántolt hajdina
1 dl olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
1 kis zellergumó
1 fej hagyma
1 cukkíni
6 csésze víz
2 gerezd fokhagyma
só, kakukkfű, bazsalikom, (vegamix)
A 2 csésze hajdinát megmossuk, és pirítani kezdjük kb. 5
percig. Majd hozzáöntjük az olajat, és a kis kockára vágott zöldségeket a cukkíni kivételével. Itt is kb. 5 percig pirítjuk, majd a 6 csésze vízzel felengedjük, fűszerezzük és sózzuk. A hajdinamag megpuhulásakor belekeverjük a cukkínit. Lefedve még dagasztjuk kb. 15 percig. Tálaláskor formába is nyomhatjuk
és paradicsommal díszíthetjük.
Zöldséges hajdina
500 g hajdina
2-3 közepes répa lereszelve
1 nagy fej hagyma lereszelve
1 közepes zeller lereszelve
2 ek. vegamix
só ízlés szerint
Mossuk meg, majd csöpögtessük le a hajdinát. Ha megszáradt
szárazon pörköljük meg folyamatosan kavargatva, majd ha már érezzük az enyhe pörkölt szagot öntsük fel 2-3 szoros vízmennyiséggel, és keverjük hozzá a többi összetevőt. Lassú tűzön főzzük puhára kb. 15-20 perc alatt.
Hajdina Lasagne
200 g egész hajdina
80 g hajdinaliszt
600 g paradicsom
120 g jégsaláta
1 db római saláta
ruccola saláta
80 g újhagyma
bazsalikom
olívaolaj
só
A hajdinát bő, sós vízben megfőzzük, majd kihűtjük. Hozzákeverjük a hajdina lisztet, és bazsalikommal fűszerezzük. A masszából kevés forró olajban kis palacsintákat sütünk, melyeket egy tepsiben rétegezünk paradicsomkarikákkal. A tetejére paradicsomot teszünk, sózzuk, és sütőben megsütjük. A zöld salátákat ujjnyi darabokra vágjuk, hozzáadjuk a darabolt
újhagymát, az olíva olajat, és összekeverjük.
Hajdina kása
1 csésze hajdina
3 csésze víz
ételízesítő
só
2-3 evőkanál olaj
vöröshagyma
petrezselyem és zellerzöld
Az olajon a vöröshagymát megfonnyasztjuk és rátesszük a kiválogatott, megmosott hajdinát. Kicsit pirítjuk, majd felengedjük az előmelegített vízzel. Sót, ételízesítőt adunk hozzá és puhára főzzük. Az utolsó percekben hozzákeverjük a petrezselyem- és zellerzöldet.
Igen tápláló ősi eledel. Önmagában is remek, de kis szelet párolt húst fogyaszthatunk hozzá.
A hajdina többfajta kiszerelésben megvásárolható ide kattintva!